Odstresowany rodzic

Jakiś czas temu odkryłam, że gdy tylko zadbam o siebie, to większość problemów z dziećmi rozwiązuje się sama. Tylko jak o siebie zadbać? Jak sprawić, by myśl o tym, że jadę na oparach zamieniała się w dbanie o siebie? Jak zobaczyć pewne sytuacje w kontekście stresorów? Jak zauważać objawy stresu? Jak zbudować strategie, które wyprowadzą nas z trybu walki lub ucieczki, tak by można było sięgać po nie automatycznie? Jak zdawać sobie w ogóle sprawę, że w ten tryb wchodzimy?

Z pomocą przychodzi metoda self-reg.

Kiedy o niej usłyszałam zaciekawiłam się, jednocześnie myśląc – pewnie kolejna nowinka. Sięgnęłam po książkę, potem zaprosiłam Natalię Fedan, pierwszą polską certyfikowaną trenerkę Self-Reg, na warsztaty. Następnie zaczęłam patrzeć na zachowania swoje, innych, dzieci w kontekście stresorów. Kolejno zaczęłam budować strategie. Dla siebie, dla dzieci. Moja córka, dla której nawet niewielka ilość stresorów to było dużo za dużo, zaczęła przychodzić w przededniu kryzysu i ostatkiem sił mówić – masażyk. Okazało się, że dotyk, mocny silny ucisk jest dla niej strategią na uspokojenie. Perspektywa Self-Reg wprowadziła w życie mojej rodziny więcej spokoju i pozwoliła widzieć kryzysy jako efekt nagromadzenia dużej ilości stresorów.

Natalia Fedan mówi, że właściwie wszyscy rodzice z którymi się styka są zestresowani, tylko wielu nie  postrzega tych codziennych trudności w kategoriach stresu. Pierwsze dziecko, kolejne dziecko, różne inne zmiany, które zachodzą w naszym życiu generują dużą ilość stresorów. Jak w takiej chwili sięgnąć po pomoc? Najczęściej to jest moment, gdy prysznic w samotności jest szczytem marzeń. Trudno zaplanować weekendowy kurs czy serię spotkań.

Alternatywą jest kurs online.

Zapytałam Joannę i Monikę, które uczestniczyły w poprzednich edycjach kursu Natalii Fedan „Odstresowany rodzic” czemu zdecydowały się właśnie na taką internetową formę. Dla Joanny kurs online był ogromnym ułatwieniem. – Mam dwójkę małych dzieci i skorzystanie  z kursu online było dużo prostsze niż pójście na jakieś stacjonarne warsztaty. Nie mówiąc o tym, że mieszkam w Belgii  i trudno tu o spotkania dla rodziców w języku polskim. Ten sposób pracy to również dobra okazja dla ludzi nieśmiałych i tych, którzy wolą trudne tematy omawiać na osobności. Joanna podkreśla, że dla niej kurs online był o wiele bardziej efektywny niż samo przeczytanie książki. Monika też jest mamą dwójki dzieci i dla niej ważne było to, że ma dostęp do kursu w każdym momencie, gdy ma jakąś chwilę wytchnienia. – Bardzo podobała mi się ta łatwość. Nie musiałam niczego organizować tylko po prostu wystarczyło usiąść na chwilę do komputera. W sytuacji, gdy łączysz pracę z macierzyństwem to naprawdę przyjemne, gdy możesz zrobić coś dla siebie tak po prostu, w łatwy sposób.  

Dlaczego warto sięgnąć po ten kurs?

Dlatego, że dzieci nie uczą się z naszego gadania. Uczą się patrząc na nas, patrząc na to, co robimy ze stresem, z emocjami. – Jeśli rodzic nie radzi sobie z własnymi emocjami, to ten schemat postępowania przechodzi na dziecko. To może rodzić taki wzorzec, że emocje są złe albo obezwładniające i lepiej ich nie czuć – tłumaczy Natalia Fedan.

Kurs „Odstresowany rodzic” jest zaprojektowany tak, by pracować nad nim w określonym rytmie, ale wiadomo, że rodzice są ostatnimi ludźmi, którzy rządzą swoim czasem. Wystarczy kumulacja lub sztafeta chorób i cały misterny plan bierze w łeb. Dlatego „Odstresowanego rodzica” można robić też w wersji slow.

Zaczynamy w piątek takim powitalnym, wprowadzającym livem. To jest też moment, gdy uczestnicy dostają dostęp do pierwszych filmików ze wstępu i obszaru biologicznego i przez pierwszy tydzień pracujemy tylko nad tym robiąc codziennie jeden krok Self-Reg. Zajmujemy się w ogóle zauważaniem objawów stresu w obszarze biologicznym, bo dla wielu zauważenie objawów już sprawia duży problem. Rozpoznajemy stresory, szukamy sposobów ich redukcji. Budujemy samoświadomość w tym obszarze i  zajmujemy się też strategiami na regenerację. W kolejnych tygodniach przechodzimy przez wszystkie obszary, o których mówi Self-Reg – opowiada o kursie jego twórczyni, Natalia Fedan.

Dla Joanny, która na metodę Self-Reg trafiła poprzez rodzicielstwo bliskości, wyjątkową wartością tego kursu była zamknięta grupa na fb. – Fakt, że moglam zadać prowadzącym każde pytanie, podzielić się wątpliwościami i i trudnościami i  nie byłam pozostawiona sama sobie było dla mnie niezwykle wspierające. Dla Moniki natomiast istotne było to, że w każdej chwili mogła wrócić do nagrań i przeczytać materiały pdf. – Ja lubię wracać do tego, co już przerobiłam i na spokojnie sobie analizować materiał.

Wielu trudno sobie wyobrazić, że wiedzę zdobytą w internecie można przełożyć na własne życie. – O dziwo, Self-Reg pomaga mi teraz najbardziej w pracy, w relacjach z innymi – mówi Monika, która pracuje jako położna na oddziale noworodkowym. – To jest miejsce, gdzie kumuluje się dużo stresu i ta perspektywa, którą zdobyłam na kursie jest dla mnie niezwykłą pomocą. Joanna też widzi zmianę, która zaszła. – To jest proces, który cały czas się dzieje. Dzięki „Odstresowanemu rodzicowi” mam teraz większą samoświadomość i lepiej sobie radzę z emocjami. Monika podkreśla jeszcze, że do tej pory była bardzo zestresowaną osobą, o niskim poczuciu wartości. – Ten kurs to zmienił. Nabrałam wiary w siebie, poczucia pewności. Dzięki temu moje dzieci są spokojniejsze i łatwiej mi współpracować z innymi ludźmi w pracy. 

Natalia Fedan opowiada o tym, jak przygotowywała kolejną, już szóstą edycję kursu. –Nagrałam jeszcze raz wszystkie filmiki, szczególnie dbając o to by nie były przegadane. Chciałam, aby każdy kto skorzysta z kursu dostawał konkretną, skompresowaną wiedzę.

Kolejny kurs „Odstresowany rodzic” rozpoczyna się już 3 sierpnia. W tej chwili na stronie kursu trwa przedsprzedaż. Możecie go kupić za 397 zł, a z kodem ZmianyMamyOR6 dostaniecie 150 zł zniżki. Kod działa do północy 31 lipca.

Polecam. Zadbajcie o siebie!

O mnie

zmianyadmin

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *